Evaluare utilizator: 2 / 5

Steluță activăSteluță activăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Comuna Ulma este o localitate inființata după cel de-al doilea război mondial, fiind desprinsa din comuna Seletin actualmente in Ucraina.Este localizata din punct de vedere geografic în nordul judetului Suceava, la granița României cu Ucraina, de o parte și de alta a văii râului Suceava. Se compune din 5 sate: Ulma,Nisipitu(reședinta comunei),Lupcina,Costileva și Măgura.Populatia comunei Ulma este de 2370 locuitori potrivit ultimelor date privind evidenta populatiei.Prima atestare documentara a satelor Costileva, Măgura, Lupcina este din anul 1876 cand Biserica Nașterii Sfintei Marii din Seletin deservea 1638 de crestini.Comuna Ulma se invecinează cu UAT-urile Brodina și  Izvoarele Sucevei , iar in partea de nord este marcata granița României cu statul Ucraina pe o distanta de 16 km.Relieful comunei Ulma este preponderent muntos, acoperit in mare parte cu paduri, dar si cu terenuri agricole categoria de folosinta fânețe și pășuni alpine. Ocupația de baza a locuitorilor comunei este creșterea animalelor , munca în domeniul forestier, dar in ultimul timp si munca ca sezonier in agricultură în străinătate.

290px Ulma jud Suceava

Legaturi Utile